Wyposażenie łazienki

Czego unikać w aranżacji wnętrz? Niekorzystne rozwiązania i niebezpieczne dla zdrowia materiały.

By expertWrzesień 23, 2019 Brak komentarzy
sklep budowlany

Człowiek uczy się na błędach, co doskonale widać w doświadczeniu chyba każdej początkującej osoby, która po raz pierwszy planowała wystrój wnętrz domu lub mieszkania. Oprócz błędów wizualnych i praktycznych, uważać należy także na dobór materiałów, gdyż nie wszystkie są bezpieczne. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?

Warto rozpocząć od samego początku, czyli… wejścia do domu lub mieszkania. Myśląc nad planem wiatrołapu, należy pamiętać o tym, aby zachować odpowiednią przestrzeń. Zbyt mały wiatrołap to z jednej strony poczucie zbyt małej powierzchni domu lub mieszkania od samego początku, z drugiej natomiast problemy z funkcjonalnością.

Rozdysponowując przestrzeń, warto pamiętać o garderobie i pomieszczeniu gospodarczym. Nawet w np. siedemdziesięciometrowym mieszkaniu wyodrębnienie dodatkowych dwóch metrów kwadratowych na przechowywanie sprzętów, narzędzi do czyszczenia, chemii i pozostałych artykułów z pewnością się opłaci. Takie rozwiązanie sprzyjać będzie na lata utrzymaniu porządku w domy.

Dobra organizacja przestrzeni to nie wszystko. W trakcie wykańczania mieszkania lub domu nacisk trzeba położyć na podłogi. Już na wstępie warto zrezygnować z białego koloru fug międzykaflowych, o czym przekonało się wielu początkujących projektantów. Powód jest prosty – fugi takie brudzą się bardzo szybko, natomiast bardzo trudno je później doczyścić. Z podobnego powodu chropowate podłogi, kamienie, kafle, również nie będą mile widziane.

Toksyczne substancje przy wykańczaniu wnętrz – na co trzeba uważać?

Kleje, farby i barwniki to niejedyne, ale najczęstsze produkty, które zawierają niebezpieczny dla zdrowia formaldehyd. Decydując się na wykańczanie pomieszczeń samemu, tym bardziej konieczne staje się zwrócenie uwagi na skład kupowanych artykułów budowlanych. W wielu przypadkach jednak nie da się zrezygnować z takich substancji, jak formaldehyd, ale także toulen czy ksylen.

Substancje te przy kontakcie ze skórą powodują podrażnienia i często reakcje uczuleniowe. Już nieduże stężenie w powietrzu mogą przyprawiać o bóle głowy, duszności i kołatania serca. Starając się uniknąć tych efektów, konieczne staje się wietrzenie pomieszczeń, a jeśli to możliwe – praca przy otwartych oknach. Nie trzeba dodawać, że mieszkanie lub dom w trakcie remontu nie jest miejscem, w którym rodzice chcieliby trzymać małe dziecko.

Inną niebezpieczną substancją jest chlorek winylu, wykorzystywany do produkcji okładzin podłogowych i niektórych okien. Substancje takie działają podobnie – wywołują podrażnienia, mogą wpływać na powstanie reakcji alergicznej i rozwój astmy. Szczególnie niebezpieczne są przy wysokiej temperaturze i braku właściwej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu.

Materiały używane do wykańczania wnętrz przechodzą przez dziesiątki badań. Między innymi w ramach członkostwa w Unii Europejskiej muszą posiadać szereg certyfikatów, gwarantujących bezpieczne użytkowanie. Mimo tego należy jednak zachować szczególną ostrożność przy korzystaniu z niektórych produktów, podobnie jak przed przystępowaniem do aranżacji wnętrz warto zapoznać się z już dokonanymi błędami tych, którzy przystępowali do takiego zadania po raz pierwszy.

Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie ze sklepu, który zwraca uwagę na bezpieczeństwo użytkownika i oznacza bezpieczne dla zdrowia materiały. Przykładem takiego sklepu może być sklep KIM24, który oznacza zdrowe produkty specjalną zieloną kartą. Można zobaczyć na przykładzie eko fugi. Dzięki temu od razu można się łatwo zorientować czy coś nie zawiera szkodliwych substancji. To dobra praktyka, która powinna być stosowana we wszystkich sklepach.